MikroGrzyby, elektryczne rośliny, bezkręgowce, serce, a nawet mózg oraz wiele innych ciekawostek. To mogli obejrzeć mali biolodzy podczas XIII edycji Nocy Biologów, organizowanej na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS.
Uczestnicy piątkowego wydarzenia mieli okazję samodzielnie wykonać preparat mikroskopowy, zapoznać się z budową i funkcją narządów tj. nerki, serca, mózgu, a także obejrzeć niewidzialne mikroorganizmy.
- Lubię Noc Biologów, zawsze dowiaduję się tu czegoś ciekawego. Dziś zbadałem DNA, odciski palców, obejrzałem czaszki i zęby człowieka w różnym wieku, a to bardzo ciekawe. Myślę, że biologia to królowa nauk, w przyszłości chciałbym zostać biotechnologiem i badać wykorzystywanie mikroorganizmów przy produkcji leków czy żywności - mówił Kamil.
Młodzi ludzie z ciekawością brali udział w zajęciach takich jak: "Zobacz DNA na własne oczy", na których samodzielnie wykonywali izolację materiału genetycznego z owoców i śliny czy " Kultury in vitro, czyli jak wyhodować rośliny w probówce". Noc Biologów była okazją do odbycia podróży po świecie bezkręgowców, wykonania samodzielnie preparatu mikroskopowego z żywym organizmem. Wydarzenie było także możliwością poznania warsztatu pracy biologa i biotechnologa. Ciekawscy z chęcią podglądali owady tropikalne tj. karaczany czy modliszki. Ci bardziej odważni spotkali się z jadowitymi pająkami.
Największym zainteresowaniem cieszyły legendarne już " Opowieści z krypty", gdzie mali naukowcy zagłębili się w ciekawy świat ludzkiej anatomii, preparatów formalinowych a także ćwiczyli resuscytację krążeniowo- oddechową.
- Dowiedziałam się dziś, że formalina jest stosowana w przemyśle chemicznym. A także do produkcji papieru tworzyw sztucznych i gumy. Bardzo ciekawe były rośliny wychodowane w próbówkach. Oglądaliśmy je pod mikroskopem - mówiła Martynka.
Noc Biologów to ogólnopolska akcja, w ramach której przybliżana jest młodym pokoleniom, wiedza biologiczna oraz warsztat pracy biologa. Jak podkreślają organizatorzy, szybki rozwój nauk związanych ze zdrowiem i kondycją człowieka, genetyką, biotechnologią zmusza do nieustannego uzupełniania wiedzy. Świadome uczestnictwo w dyskusjach nad tematami takimi jak genetycznie modyfikowana żywność czy klonowanie zwierząt hodowlanych wymagają coraz większej wiedzy biologicznej i etycznej. Cząstkę tej wiedzy pokazali odwiedzającym podczas tegorocznej Nocy Biologów.